Category Archives: Emergency Preparedness

How much do you spend on food each month per person?

How much do you spend for 4 people in one year on food?

Get The Thrive Life Emergency cube on sale now! This will feed a family of 4 for one year!

Get this amazing pack today! NOW IS THE TIME TO STOCK UP! This super popular 4 person, ONE YEAR SUPPLY of delicious Thrive food has been deeply discounted, for a limited time only!! Our Thrive Life Emergency Cube Specialty Pack is now only $3139.00*, (which averages approx. $262 month for your year supply for 4 people!) This Cube normally sells for $3749.00, a savings of over $600!!
*Shipping is $188

But that’s not all! If you purchase this pack you can get host benefits, which means $313 in FREE products of your choiceplus Up to $400 at half off (your choice)! And if you sign up as a consultant, your commission would be $313!

To place an order for the Emergency cube you will need to contact me at Gwen@FamiliesThrivingTogether.com. Offer expires 4/17/17 or while supplies last.

CONTENTS OF THE EMERGENCY CUBE:

GRAINS
42 Hard White Wheat
36 White Rice
16 Pearled Barley
16 Quick Oats
14 Cornmeal
12 Elbow Macaroni
12 Egg Noodle Pasta
VEGETABLES
24 Potato Chunks
8 Sweet Corn (FD)
8 Green Beans (FD)
8 Cauliflower (FD)
8 Carrot Dices
4 Chopped Onions (FD)
FRUITS
4 Banana Slices (FD)
4 Blueberries (FD)
4 Peach Slices (FD)
6 Strawberry Slices (FD)
4 Raspberries (FD)
DAIRY
24 Nonfat Powdered Milk
6 Cheese Blend
8 Chocolate Drink Mix
PROTEINS
8 Chicken TVP
26 Pinto Beans
12 Black Beans
14 Lentils
8 Bacon TVP
BASICS
4 Iodized Salt
1 Vegetarian Chicken Bouillon
10 Brown Sugar
2 Baking Powder
6 Shortening Powder
8 Butter Powder
1 Vegetarian Beef Bouillon
10 Cane Sugar
OTHER
1 THRIVE Cookbook

Back to the Basics

As you sign up for our monthly service The Q start with the basics.

I looked into our buckets of sugar, flour, oatmeal etc. These buckets come in 6 gallons, with a Mylar bag sealed, and a gamma lid attached. Most of all of our food lasts up to 25 to 30 years.

With your $150 a month you could easily stock up on one bucket a month and still have left over to buy items you use every day!

For example:

Cane sugar bucket holds 40lbs of sugar with 4536 servings for only $58.99

Whole white wheat bucket holds 32lbs of wheat flour with 415 servings for only $50.29

White flour bucket holds 36lbs of white flour with 544 servings for only $39.99

Quick Oats (oatmeal) bucket holds 20lbs of oatmeal with 181 servings for only $45.89

White Rice bucket holds 42lbs of white rice with 380 servings for only $46.99

Hard white wheat bucket holds 40lbs of white wheat with 370 servings for only $51.89.

This is a great start for those basics. These buckets can be stacked on top of each other. Providing you stack weight with same weight.

2017 Preparedness: Food!

Next up for being prepared is food. Now I know you’re thinking, “I really can’t afford to do that.” But hear me out before you decide you can’t do it!

Let’s say your food budget for the month is $600. I know some of you are thinking yours is way more or that is too high. But for this example let’s just use $600 a month. Did you know that the average American family wastes an average of 25% of their grocery bill on food that they have to throw away because it goes bad before they can use it? That means in this example, you waste about $150 a month. WOW!

Let’s say you reallocated a little more than 25% of your grocery money to being more prepared. This doesn’t mean that you will not be using this money for groceries and only for food storage. In fact, it will be used for both.

Hear me out before you click off.

Let’s say you reallocate $200 and you start with buying only those foods that you end up throwing away. Like onions, celery, mushrooms, tomatoes, carrots, maybe some hamburger and sausage etc.

Signing up on the Q from Thrive Life will help you start to save every single month and the groceries are delivered to your door!

For $200 with Thrive you could buy:

  • 2 #10 cans of Onions (23 cups of onions)
  • 1 pantry can of green onions (3.5 cups of green onions)
  • 1 #10 can of tomatoes (9 cups of tomatoes)
  • 1 #10 can of celery (9 cups of celery)
  • 1 #10 can of Carrots (11 cups of carrots)
  • 1 #10 can of sausage (11.5 cups of sausage)
  • 1 pantry can of Broccoli to try it out (3 cups of broccoli)

You will be surprised that through the month how much of these items you will still have left over and not spoiled!

Okay, great but how does this help me be prepared if I need these items now?

Easy, you got 2 cans of onions, right? Well, put one can aside for storage. Then your next month either buy the same items or switch out some other items to purchase.

Believe me, before long you will have accumulated several cans of food both in your kitchen area that you will continue to use and in your food storage.

Remember, ‘Store what you eat, then eat what you store.’

All of our foods at Thrive Life can be used in your favorite recipes or you can snack on the straight from the can. If your favorite recipes take an hour to cook, with Thrive Life it will be cut down to 20 to 30 min. More time for you and your family! 

2017: The Year to Be Prepared

Do you have a New Years resolution or goal? I’ve been doing a lot of thinking about becoming more prepared this year. And yes, at times it does seem like a daunting project, to say the least, but if we start small we will end up prepared!

Let’s start with non-food items at the moment. Find a box or a tub around your house. Label this Emergency supplies, it doesn’t have to be anything fancy. If you don’t have anything durable at  the moment, just find anything to collect these items inn. Does your kid have an old backpack they don’t use anymore?

Now, think about how much you can spare for the month. $25 or $50 a month?

For the month of January, let’s say you have $25 you can devote to your families preparedness. You might be thinking. “what in the world could you buy for $25 to help you become more prepared.” Well…

I went to Walmart and looked at flashlights/batteries. I found a pack of 2 flashlights with batteries for $4.47. I could buy enough flashlights and batteries for every member of my family to have in case of emergency. Put those in your tub or box. If you had any money left over put in an envelope and label emergency money, place in your tub as well to use next month.

I made a list of items I would like to purchase for this year. Personally, I am allotting myself a budget of $50 a month.

Here are a few of my items your list may be a little different.

  • Flashlights
  • batteries
  • gloves for warmth
  • hats/beanies
  • scarves
  • sweat-pants and shirts
  • deodorant
  • toothpaste/toothbrushes
  • Hand sanitizer or wipes
  • Band-aids
  • matches/lighters
  • medicine/essential oils
  • blankets
  • Duct tape
  • Rope
  • scissors
  • toilet paper
  • paper towels
  • soaps/for washing dishes, clothes, body
  • trash bags
  • file folder or notebook for important papers
  • mess kits
  • kleenex
  • Ziploc bags
  • wash rags/towels
  • Heirloom seeds for planting
  • candles
  • vinegar
  • bleach
  • other cleaning products
  • perhaps if you have children you may want to purchase some activities for them in the event of an emergency.
  • Paper notebooks
  • Puzzle books
  • colored pencils/crayons
  • coloring books
  • A small set of scriptures
  • books

These are just some items that I would like to focus on.